Vaikka kesä on kauneimmillaan, niin judokerhossa tatami pöllysi vielä päätösharjoituksissakin.
Vaikka kesä on kauneimmillaan, niin judokerhossa tatami pöllysi vielä päätösharjoituksissakin.

Veeti Salminen suoritti vihreän vyön (3.kyu) keskiviikkona 15.6.2022 pidetyssä vyökoetilaisuudessa. Harjoitusparina/ukena Veetillä toimi Milo Hiltunen.

Veeti on aloittanut judon vuonna 2015. Viikottaisen judoharjoittelun lisäksi Veeti on kiertänyt ahkerasti judokilpailuja ja leirejä, sekä käynyt vihreän vyön vaatimukseen kuuluvan judon perusteet -kurssin. Otteluvoittoja Veetille on kertynyt virallisista kilpailuista 28 kappaletta ja päälle tulee vielä salikilpailuissa saavutetut otteluvoitot. Veeti toimii myös apuohjaajana judokerhossa.

Torstaina 16.6.2022 Meeri Kari suoritti keltaisen vyön. Meeri aloitti judon syksyllä 2021 ja on nopeasti päässyt judon saloihin sisälle. Samassa tilaisuudessa nuorten ryhmän ukilaisjudokat suorittivat lisää natsoja vöihinsä.

Graduointitilaisuudet piti seuran graduoitsijana ja ohjaajana toimiva Marko Hiltunen (3.dan).

Judokerhon virallisen kauden päättäjäisharjoitukset pidettiin lauantaina 18.6.2022. Ensin harjoiteltiin posket punaisiksi maailman suosituimman kamppailulajin parissa, jonka jälkeen nautittiin ansaitusti jäätelöt ja mehut.

Nuorten virallisen kauden päätösharjoitukset pidettiin maanantaina 20.6.2022. Samassa yhteydessä osa nuorista suoritti lisää natsoja vöihinsä. Harjoitusten jälkeen seura tarjosi nuorille uintimahdollisuuden uimahallissa, jonka jälkeen nautittiin vielä kesän kunniaksi jäätelöt.

Myös aikuisten ryhmän virallisen kauden päätösharjoitukset pidettiin maanantaina. Aikuiset vetivät totuttiin tyyliin kovalla temmolla harjoitukset läpi, eikä hyytymisen merkkejä ollut nähtävillä päätösharjoituksissakaan. Harjoitusten jälkeen aikuisetkin koittivat laskea sisäistä lämpötilaa jäätelön avulla.

”Kaikki eivät luonnollisestikaan kauden päätösharjoituksiin päässeet, sillä kesälomat ja toisilla työvuorot tai muut päällekkäiset menot pyörivät kovaa vauhtia. Hyvin kuitenkin väkeä oli edelleen tatamilla. Virallinen kausi päättyi ja elokuussa alkaa uusi. Kesäharjoituksista informoidaan seuran jäseniä erikseen. Hieno kausi ollut kaikin puolin. Aktiivisesti on harjoituksissa väki käynyt ja upeasti edustanut seuraa monissa kilpailuissa, leireillä, kursseilla jne.” kommentoi seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi jäseniä uusista vyöarvoista ja natsoista, sekä kiittää kaikkia tahoja, jotka ovat mahdollistaneet jälleen yhden uusikaupunkilaisen judo-kauden toteuttamisen.

Veeti Salminen suoritti vihreän vyön. Ukena toimi Milo Hiltunen, joka suoritti samalla vihreään vyöhönsä toisen natsan.
Veeti Salminen suoritti vihreän vyön. Ukena toimi Milo Hiltunen, joka suoritti samalla vihreään vyöhönsä toisen natsan.
Meeri Kari suoritti keltaisen vyön ja muut nuoret lisää natsoja vöihinsä.
Meeri Kari suoritti keltaisen vyön ja muut nuoret lisää natsoja vöihinsä.
Nuorten päätösharjoituksissa suoritettiin lisää natsoja, jonka jälkeen uitiin ja syötiin jäätelöä.
Nuorten päätösharjoituksissa suoritettiin lisää natsoja, jonka jälkeen uitiin ja syötiin jäätelöä.
Jäätelö ja mehu maistui vauhdikkaan treenin jälkeen.
Jäätelö ja mehu maistui vauhdikkaan treenin jälkeen.
Aikuisistakin oli silmin nähtävissä, että nyt on kylmä suihku ja jäätelö ansaittu.
Aikuisistakin oli silmin nähtävissä, että nyt on kylmä suihku ja jäätelö ansaittu.