Veeti Salminen avasi kilpailukauden Samurai Cupissa Vantaalla.
Veeti Salminen avasi kilpailukauden Samurai Cupissa Vantaalla.

Kotimaisten judokilpailuiden kauden avasi lauantaina 27.8.2022 Vantaalla järjestetty Samurai Cup 3. Kilpailupaikkana toimi Myyrmäen urheilutalo Vantaalla. Sarjavoitoista kamppailemassa oli 119 judokaa 32 eri judoseurasta. Otteluita päivän aikana kertyi yhteensä 197 kappaletta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli edustamassa Veeti Salminen, joka otteli sarjassa P15-60kg. Veetin huoltajana kilpailuissa toimi Erja Salminen.

Veeti aloitti kilpailut vahvasti voittaen ensimmäisen ottelunsa 13 sekunnissa näyttävällä ipponin arvoisella heitolla. Toisessa ottelussa Veeti paketoi vastustajansa tiukkaan sidontaan, josta vastustaja ei löytänyt poispääsyä ja ipponin arvoinen otteluvoitto ukilaisjudokalle. Kolmannennen tasaväkisen ottelun Veeti hävisi lopulta vastustajan ipponin arvoisella heitolla. Veeti eteni kuitenkin semifinaaliin kahdella otteluvoitolla. Semifinaalissa vastustaja onnistui heitossaan ipponin arvoisesti, voittaen ottelun. Veeti sijoittui sarjassaan lopulta pronssille.

”Oikein hyvä kisakauden avaus Veetillä. Kaksi otteluvoittoa ja tappio-ottelutkin täysin voitettavissa. Kokemusta karttui jälleen ja pronssimitali kotikaupunkiin tuomiseksi päivän päätteeksi. Tästä on hyvä jatkaa.” Tiivisti päivän tapahtumat Uudessakaupungissa judoharjoituksia ohjaava Marko Hiltunen, joka tällä kertaa seurasi kilpailua etäyhteyksin.

Waseda-Club ry onnittelee Veetiä kilpailumenestyksestä ja kannustaa kaikkia seuran jäseniä rohkeasti osallistumaan erilaisiin judotapahtumiin, kuten kilpailuihin ja leireihin.