Judokerholaiset ohjaajineen ryhmäkuvassa onnistuneen vyökokeen jälkeen.
Judokerholaiset ohjaajineen ryhmäkuvassa onnistuneen vyökokeen jälkeen.

Sunnuntaina 18.12.2022 pidettiin Uudenkaupungin ”Kodokanissa”, uimahallin judosalissa graduointi-, eli vyökoetilaisuus. Graduoitsijana toimi Marko Hiltunen (3.dan).

Aamusta Tomi Kleemola suoritti oranssin (4.kyu) vyöarvon. Lämmittelyistä ja sykkeen nostamisesti piti huolen Milo Hiltunen, Tomin ukena toimi Veeti Salminen ja vyökokeen otti vastaan seuragraduoitsija Marko Hiltunen.

Aamupäivästä opittuja judotaitojaan pääsivät vuorostaan esittämään judokerholaiset, joista keltaisen vyöarvon (5.kyu) suorittivat Aino Kuusisto, Elmeri Laukkanen, Neela Salminen, Vinha Laiho, Väinö Kleemola, Jere Mäkinen, Elma Lohtaja, Topi Lahtinen ja Iida Lahtinen. Judokerhon avustavista ohjaajista keltaisen (5.kyu) vyöarvon suorittavat myös Mervi Hiltunen ja Rami Salminen.

Vyökokeen jälkeen nautittiin vielä pientä purtavaa vyökokeen ja lähestyvän joulun kunniaksi.

Miki Hiltunen ja Mae Hiltunen suorittivat keltaisen (5.kyu) vyöarvon jo aiemmin, eli 9.11.2022. Sisarukset kiirehtivät keltaisen vyön suorittamisessa, jotta pääsivät judokilpailuihin, jossa vaatimuksena oli minimissään ko. vyöarvo.

”Oikein hyvää tekemistä kaikilta vyökokelailta ja tilaisuuteen eri rooleissa osallistuneilta. Toivottavasti uudet vyöarvot kannustavat seuran jäseniä jatkamaan ahkeraa harjoittelua maailman suosituimman kamppailulajin parissa ja kohti uusia etappeja. Judo on erittäin monipuolinen harrastus, jossa esimerkiksi kunto kohenee, oppii koko ajan uusia taitoja, pääsee haastamaan itseään kilpailemalla ja suorittamaan uusia vyöarvoja.” mainitsi muutamia lajin hienouksia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi kaikkia uuden vyöarvon suorittaneita.

Otos aamun ensimmäiseen vyökoetilaisuuteen osallistuneista.
Otos aamun ensimmäiseen vyökoetilaisuuteen osallistuneista.