Aikuisista uudet vyöt sai solmia vyötärölleen Tomi Kleemola (vasemmalta), Pasi Ojaniemi ja Matti Kuusisto. Uudet vyöarvot myönsi Marko Hiltunen.
Aikuisista uudet vyöt sai solmia vyötärölleen Tomi Kleemola (vasemmalta), Pasi Ojaniemi ja Matti Kuusisto. Uudet vyöarvot myönsi Marko Hiltunen.

Sunnuntaina 12.12.2021 pidettiin Uudenkaupungin ”Kodokanissa”, uimahallin judosalissa vyökoetilaisuus, eli graduointi. Tomi Kleemola suoritti keltaisen (5.kyu) vyön. Oranssin (4.kyu) vyön suoritti Pasi Ojaniemi ja Matti Kuusisto.

Maanantaina 13.12.2021 nuorten ryhmästä Miro Hohtari suorittu keltaisen (5.kyu) vyön. Samassa tilaisuudessa osa nuorista suoritti vöihinsä vyöarvojen välissä suoritettavia ns. natsoja.

Sunnuntaina 19.12.2021 kerholaiset saivat ansaitusti valkoiseen vyöhönsä ensimmäiset natsansa. Osa kerholaisista, jotka eivät olleet paikalla saavat natsansa myöhemmin.

Graduoitsijana tilaisuuksissa toimi Marko Hiltunen (3.dan).

Hienoa nähdä eri ikäisten harrastajien taitojen ja kokemusten karttuminen. Kaikki ovat uuden vyönsä tai natsansa ansainneet. Judossa ei ole niin sanottuja pikavoittoja saatavilla, vaan vaatii ahkeraa ja pitkäjänteistä harjoittelua kehittyäkseen maailman suosituimmassa kamppailulajissa. Toivottavasti kaikki tulevat jatkossakin tavoittelemaan seuraavia etappeja, oli se sitten vaikkapa oman kunnon kohentaminen, uusien taitojen oppiminen, kilpailuissa menestyminen tai vyöarvojen suorittaminen. Judo on monipuolinen harrastus, jossa on mahdollista kehittyä läpi elämän.” summasi seuran graduoitsijana ja ohjaajana toimiva Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi kaikkia uuden vyöarvon/natsakokeen suorittaneita.

Kuvassa nuorten ryhmäläisiä ohjaajiensa kanssa.
Kuvassa nuorten ryhmäläisiä ohjaajiensa kanssa.
Kuvassa osa judokerholaisista ja ohjaajista.
Kuvassa osa judokerholaisista ja ohjaajista.