Ukilaisjudokat ryhmäkuvassa päivän päätteeksi. Osa väestä oli ehtinyt jo lähtemään kotimatkalle.
Ukilaisjudokat ryhmäkuvassa päivän päätteeksi. Osa väestä oli ehtinyt jo lähtemään kotimatkalle.

Maskun Tempo järjesti lauantaina 6.11.2021 salikisat kotisalillaan Hemmingin koululla. Kilpailuihin osallistui 139 ottelijaa neljästätoista eri judoseurasta. Otteluita käytiin päivän aikana yhteensä 216. Uudenkaupungin judoseurasta osallistui kilpailuihin 16 ottelijaa huoltojoukkoineen. Valmentajana toimi Marko Hiltunen.  Mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui kolmanneksi.

Judokerhosta kilpailuihin osallistui Mae Hiltunen (kolme voittoa), Miki Hiltunen (kaksi tappiota), Väinö Kleemola (neljä tappiota), Aino Kuusisto (yksi voitto, yksi tappio), Jerry Kuusisto (kaksi tappiota), Elmeri Laukkanen (kolme voittoa), Jere Mäkinen (kolme tappiota) ja Neela Salminen (kaksi tappiota).

Junnujen ryhmästä kilpailuihin osallistui Anton Aniskov (kolme voittoa, yksi tappio), Milo Hiltunen (kaksi voittoa), Veeti Salminen (neljä voittoa), Sasha Kyryliuk (kaksi voittoa, kaksi tappiota), Daniel Pavlov (neljä voittoa) ja Miska Suominen (neljä tappiota).

Aikuisten ryhmästä kilpailuihin osallistui Tomi Kleemola (kaksi voittoa) ja Marko Kivistö (yksi voitto, yksi tappio).

Päivä oli onnistunut kaikin puolin. Oltiin isolla porukalla liikenteessä, joka luo ryhmähenkeä mukavasti seuran jäsenten kesken. Erityisen hienoa oli, että seuran nuorimmatkin, eli kerholaiset lähtivät rohkeasti kilpailemaan, vaikka ovatkin vasta judo-polkunsa alkutaipaleella. Kaikilla kisaajillamme oli hyviä otteluita, vaikka jokainen ei tällä kertaa otteluvoittoja saanutkaan. Kokemusta karttui, joka on tärkeää tulevia kilpailuita ajatellen. Pääasia kuitenkin on, että kaikilla oli mukava liikunnallinen päivä.” Summasi päivän antia seuran valmentajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi kaikkia kilpailuihin osallistuneita seuran jäseniä.

Ennen kilpailuiden alkua pidettiin yhteinen alkujumppa.