Ukilaisjudokat kisasivat isolla joukkueella Vantaalla.
Ukilaisjudokat kisasivat isolla joukkueella Vantaalla.

Jälleen on vuosi vierähtänyt, kun Vantaan judoseura Jukara järjesti viikonloppuna 25.-26.5.2024 perinteisen monipuolisen judotapahtuman. Lauantaina oteltiin nuorille suunnattu judokilpailu Wekara-Shiai, sekä veteraani-judokoille suunnattu Weteran-Shiai. Sunnuntaina puolestaan kamppailtiin odotettu nuorten joukkuekilpailu, sekä kaikille suunnattu kata-kilpailu. Kilpailupaikkana toiminut Myyrmäen urheilutalon lämpötila nousi trooppisiin asteisiin, kun judokat mittasivat taitojaan aurinkoisena viikonloppuna.

Lauantaina sarjamestaruuksista kamppailemaan saapui Suomesta, Virosta ja Latviasta yhteensä lähes 300 judokaa 41 eri judoseurasta. Otteluita päivän aikana kertyi 421 kappaletta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli edustamassa 17 hengen joukkue huoltajineen. Ottelevana valmentajana toimi Marko Hiltunen.

Miki Hiltunen otteli P11-27kg sarjassa hopealle kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Neela Salminen otteli T11-32kg sarjassa hopealle kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Jere Mäkinen otteli hopealle sarjassa P-42kg sarjassa yhdellä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla.

Elma Lohtaja voitti sarjansa T13-32kg kahdella otteluvoitolla. Mae Hiltunen otteli hopealle sarjassa T13-36kg yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Nikita Tsabanov voitti sarjassa P13-38kg kaksi ottelua ja hävisi kaksi ottelua.

Daniel Pavlov voitti yhden ottelun ja hävisi kaksi ottelua sarjassa P15-46kg. Miro Hohtari voitti yhden ottelun ja hävisi kolme ottelua sarjassa P15-50kg. Samassa sarjassa Milo Hiltunen otteli hopealle kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Georgi Tsabanov otteli pronssille sarjassa P15-55kg kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Ella Lahtinen otteli hopealle sarjassa T15-57kg yhdellä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Miska Suominen voitti yhden ottelun ja hävisi kaksi ottelua sarjassa P15+66kg.

Asta Lohtaja otteli hopealle sarjassa T18-48kg yhdellä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Anastasiia Vdovina otteli  T18-63kg ja N21-63kg sarjoissa, joissa yhteensä yksi otteluvoitto ja seitsemän tappiota. Anton Aniskov kartutti ottelukokemusta sarjoista P18-81kg ja M21-81kg yhteensä kuuden ottelun verran. Veeti Salminen otteli hopealle sarjassa P18-66kg neljällä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla.

Marko Hiltunen voitti veteraanimiesten -79kg sarjassa kultaa kolmella otteluvoitolla.

Sunnuntaina viimeistään urheilutalon tunnelma nousi kattoon asti, kun oteltiin nuorten joukkuekilpailu. Joukkueiden, huoltajien, valmentajien ja yleisön reipas kannustaminen loi suurta urheilujuhlan tuntua. Joukkuekisassa nimensä mukaisesti joukkueet ottelevat toisiaan vastaan aloittaen kevyimmästä painoluokasta edeten raskaimpaan. Joukkuekilpailussa painoluokkia on yhdeksän. Joukkuekilpailuihin osallistui peräti yksitoista joukkuetta.

Waseda-Club’in joukkueessa ottelivat: Miki Hiltunen sarjassa -30kg, Elma Lohtaja sarjassa -32kg, Mae Hiltunen sarjassa -34kg, Nikita Tsabanov sarjassa -38kg, Jere Mäkinen sarjassa -42kg, Daniel Pavlov ja Miro Hohtari sarjassa -46kg, Milo Hiltunen sarjassa -50kg, Georgi Tsabanov sarjassa -55kg, Ella Lahtinen ja Miska Suominen sarjassa +55kg. Valmentajana joukkueessa toimi Marko Hiltunen.

Waseda-Club’in joukkue eteni poolistaan komeasti jatkoon kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Seuraavaksi arvottiin uudet poolit, josta Waseda-Clubin joukkue eteni semifinaaliin yhdellä voitolla ja yhdellä tappiolla.

Semifinaalissa vastaan asettui alkupoolista tuttu Meidokanin joukkue ja tällä kertaa osat vaihtuivat ja ukilaisjudokat etenivät upeasti finaaliin voitoin 5-4. Finaaliin tiensä oli raivannut myös Vantaan Jukara. Tiukoista kamppailuista huolimatta ukilaisjudokoille finaalista tällä kertaa tappio ja ansaittu hopeasija loppusijoitukseksi.

”Aivan mahtava viikonloppu ukilaisjudokoille. Lauantain yksilökisoissa tuli hyviä onnistumisia tasaisesti monessa sarjassa ja mitaleitakin mukavasti, sekä ennen kaikkea oltiin isolla joukkueella kilpailemassa. Sunnuntaina erittäin kovatasoisessa joukkuekilpailussa hopean saavuttaminen oli loistava saavutus näin kilpailukauden loppusuoralla. Jokainen saa olla rinta rottingilla itsestään ja seurakavereistaan.” Yhteenveti judo-viikonlopun tapahtumia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä upeasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.

Uudenkaupungin judoseuran toimintaa tukemassa tänä vuonna Tukijat – Waseda-Club ry (wasedaclub.fi)

Ukilaisjudokat ottelivat komeasti hopealle Joukkue-Wekarassa. Kuvasta puuttuu Ella Lahtinen.
Ukilaisjudokat ottelivat komeasti hopealle Joukkue-Wekarassa. Kuvasta puuttuu Ella Lahtinen.