Vasemmalla Kurikassa ja oikealla Vantaalla urakoinut joukkue.
Vasemmalla Kurikassa ja oikealla Vantaalla urakoinut joukkue.

Lauantaina 18.11.2023 kamppailtiin Startti Cup IV -niminen judokilpailu Tikkurilan urheilutalossa. Kilpailu on suunnattu kilpailu-uraa aloitteleville judokoille. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailemassa oli neljän hengen joukkue tukijoukkoineen. Kilpailuiden mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui kahdeksanneksi.

Lahja Lohtaja otteli sarjassa P11 -25,3kg. Lahja voitti yhden ottelun ja hävisi kaksi ottelua. Ensikertaa kilpailemassa ollut Lahja sijoittui lopulta hopealle, ottelijoiden voittojen mennessä niin sanotusti ristiin rastiin. Elma Lohtaja voitti sarjansa P11 -30,4kg kahdella otteluvoitolla. Jere Mäkinen otteli neljänneksi sarjassa P11 -39,7kg kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Asta Lohtaja voitti sarjansa P15 -52,9kg kahdella otteluvoitolla.

Samaan aikaan Kurikassa kamppailtiin perinteinen Seibukan Shiai, jonne ukilaisseurasta matkasi neljän hengen joukkue. Ottelevana valmentajana toimi Marko Hiltunen. Kilpailuiden mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui kolmanneksi.

Miki Hiltunen voitti sarjansa P11 -27kg kolmella otteluvoitolla. Samaa kaavaa noudatti Mae Hiltunen, voittaen sarjansa T11 -32kg, myöskin kolmella otteluvoitolla. Milo Hiltunen urakoi tyylipuhtaasti kahdessa sarjassa voittaen kaikki ottelunsa. Sarjavoitto P15 -46kg irtosi kahdella otteluvoitolla ja P15 -50kg sarjassa neljällä otteluvoitolla.

Myös Marko urakoi kahdessa sarjassa. Miesten -73kg sarjassa Marko eteni finaaliin neljällä otteluvoitolla. Finaalissa Marko johti aluksi ottelua heitosta saamallaan waza-arin arvoisella pisteellä, mutta lopulta vastustaja löysi heittopaikan ja nappasi samalla sarjavoiton. Veteraanimiesten -90kg sarjassa Marko voitti kaksi ottelua ja hävisi yhden ottelun ja samalla varmisti itselleen päivän toisen hopeamitalin.

”Ottelijoilla oli monipuolista tekemistä ja pisteitä napsittiin pysty-, että mattokamppailuissa, sekä vanhoilla, että ottelijoilla vielä hionnassa olevilla tekniikoilla. Aktiivinen viikonloppu takana ukilaisjudokoilla. Kaksi joukkuetta oli kilpailemassa, osa väestä oli Maskussa kouluttautumassa ja koti-dojolla harjoitukset pyörivät normaalisti. ” Summasi päivän antia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry ylpeänä onnittelee seuran jäseniä mahtavasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, kouluttautumisesta, sekä ahkerasta harjoittelusta, ja kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.