Ukilaisjudokat kävivät vääntämässä upeissa, näyttävissä puitteissa Ideaparkin Bläk Boks areenalla.
Ukilaisjudokat kävivät vääntämässä upeissa, näyttävissä puitteissa Ideaparkin Bläk Boks areenalla.

Lempäälän judoseura Syokonkan järjesti Hyvän Mielen Kesäkisan Ideaparkissa sunnuntaina 12.6.2022. Kilpailupaikkana toimi näyttävä Bläk Boks areena valo- ja ääniefekteillä höystettynä. Judokilpailut päättivät judon kilpailukauden ja niihin osallistui 17 eri judoseurasta 101 judokaa kamppailemaan sarjojen mestaruuksista. Otteluita käytiin päivän mittaan yhteensä 135 kappaletta.

Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli edustamassa kymmenkunta ottelijaa tukijoukkoineen.

Judokerhosta kilpailuihin osallistui kolme ottelijaa. Neela Salminen otteli sarjassa T9 -25,3kg kaksi ottelua, joista tällä kertaa tappiot. Miki Hiltunen otteli sarjassa P9 -23,8kg kolme ottelua, joista Miki voitti kaksi, sijoittuen sarjassa hopealle. Mae Hiltunen otteli sarjassa T11 -31,2kg voittaen kaikki kolme otteluansa ja samalla sarjan.

Nuorten ryhmästä kilpailuihin osallistui neljä ottelijaa. Daniel Pavlov otteli sarjassa P13 -38kg neljä ottelua, joista tällä kertaa tappiot. Miro Hohtari ja Milo Hiltunen ottelivat molemmat sarjassa P13 -42kg. Miro voitti yhden ottelun ja hävisi kaksi ottelua. Milo voitti sarjan neljällä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Veeti Salminen otteli hopealle sarjassa P15 -55kg voittaen kaksi ottelua ja häviten yhden ottelun.

Aikuisten ryhmästä kilpailuihin osallistui kaksi ottelijaa. Linnea Lehto otteli hopealle sarjassa N -78kg, voittaen kaksi ottelua ja hävitin yhden ottelun. Matti Kuusisto otteli myöskin hopealle sarjassa M -100kg voittamalla kaksi ottelua ja häviten yhden ottelun.

”Erittäin hyvä kilpailukauden päätös ukilaisjudokoilta. Sarjat olivat kovatasoisia ja moni ottelijoistamme eteni podiumille saakka tiukkojen otteluvoittojen jälkeen, osa voittaen sarjansa. Ottelijamme saivat vietyä tekniikoita onnistuneesti loppuun saakka, napsien pisteitä sekä pysty-, että mattokamppailussa. Jokaisella ottelijalla oli hyviä onnistumisia otteluissa, vaikka kaikille ei tällä kertaa otteluvoittoja tullutkaan. Pääasia, että kaikilla oli mukava reissu ja kipinää kilpajudoon joko sytytettiin tai ylläpidettiin.” Kommentoi tällä kertaa valmentajan roolissa toiminut seuran ohjaaja Marko Hiltunen kauden viimeisiä kilpailuita.

Waseda-Club ry onnittelee seuran jäseniä kilpailumenestyksestä ja aktiivisuudesta, sekä kannustaa kaikkia seuran jäseniä rohkeasti osallistumaan erilaisiin judotapahtumiin, kuten leireihin ja kilpailuihin.