Milo, Marko, Veeti ja Ella osallistuivat Samurai Cup 1 -kilpailuun.
Milo, Marko, Veeti ja Ella osallistuivat Samurai Cup 1 -kilpailuun.

Tesoman palloiluhallilla tatami tömisi lauantaina 21.1.2023, kun sarjamestaruuksista kamppailtiin kahdessa judokilpailussa. Aamulla nuoremmat judokat ottelivat Tampereen judon pitkäaikaisen vaikuttajan Pasi Luoman -muistokilpailussa. Pasi menehtyi yllättäin viime vuoden lopulla. Päivemmällä varttuneemmat judokat ottelivat Samurai Cup 1 -kilpailussa. Kilpailuihin osallistui yli 200 judokaa ja otteluita käytiin yhteensä noin 350 kappaletta päivän aikana. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuissa oli kuuden hengen joukkue huoltajineen. Ottelevana valmentajana kilpailumatkalla toimi Marko Hiltunen.

Miki Hiltunen joutui ottelemaan omaa sarjaa raskaammassa sarjassa P11-27kg, sillä oma sarja P11-23kg ei toteutunut. Mikille kertyi ottelukokemusta kahden ottelun verran, joista toinen venyi vieläpä pitkälle jatkoajalle. Mae Hiltunen voitti sarjan T11-28kg upeasti kahdella otteluvoitolla.

Milo Hiltunen otteli sarjassa P15-42kg. Milo eteni puhtaasti kolmella otteluvoitolla semifinaaliin, josta tappio ja pronssimitali kaulaan päivän päätteeksi. Veeti Salminen otteli sarjassa P15-60kg. Veeti eteni vahvasti finaaliin neljällä otteluvoitolla. Finaalissa Veetille hetkellinen herpaantuminen ja vastustajalle heittopaikka, joka käytettiin ja ukilaisjudokalle hopeaa sarjasta.

Ella Lahtinen otteli sarjassa T15-52kg. Marko Hiltunen otteli sarjassa M-81kg. Ellalle ja Markolle molemmille saldoksi yksi otteluvoitto ja yksi tappio. Ellan otteluvoitto tuli tiukalla sidonnalla ja Markon otteluvoitto ehkäpä päivän nopeimmalla ajalla, viidessä sekunnissa. Ukilais-kaksikolle sarjoista hopeaa.

”Kevätkauden kilpailukausi käynnistyi nyt ja mukavastihan se meni. Jokainen ottelijamme voi ylpeästi katsoa peiliin, sillä kaikilla oli oikein hyvää tekemistä. Tästä on hyvä jatkaa kohti seuraavia koitoksia.” Kommentoi lyhyesti seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä hienosti sujuneista kilpailuista, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla. Seuran jäsenet ovatkin osoittaneet aktiivisuutta heti vuoden alussa mm. leirille ja koulutukseen osallistumalla.

Mae Hiltunen podiumilla.
Mae Hiltunen podiumilla.
Miki Hiltunen podiumilla.
Miki Hiltunen podiumilla.
Waseda-Club’in väkeä Naisten ja tyttöjen leirillä Maskussa 7.1.2023.
Waseda-Club’in väkeä Naisten ja tyttöjen leirillä Maskussa 7.1.2023.