Ukilaisjudokat Pajulahdessa kauden viimeisissä kilpailuissa.
Ukilaisjudokat Pajulahdessa kauden viimeisissä kilpailuissa.

Nastolassa Liikuntakeskus Pajulahdessa kamppailtiin lauantaina 10.12.2022 perinteinen judokilpailu Lahti-Shiai. Kilpailut päättivät kotimaan tämän vuoden judokilpailuiden kauden. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuissa oli neljän hengen joukkue huoltajineen. Valmentajana kilpailumatkalla toimi Marko Hiltunen.

Miki Hiltunen otteli sarjassa P11-23kg kaksi tiukkaa ottelua. Ensimmäinen ottelu päättyi täyden otteluajan jälkeen tuomariäänin vastustajan eduksi. Myös toinen Mikin ottelu oli tasaista vääntämistä kilpailuiden kevyimmässä painoluokassa, josta lopulta saldoksi rutkasti ottelukokemusta nuorelle ukilaisjudokalle.

Miska Suominen otteli sarjassa P13+55kg myöskin kaksi hyvää ottelua. Miskan ottelut paranevat kerta toisensa jälkeen kilpailukokemuksen karttuessa, vaikka tällä kertaa otteluvoittoja ei kertynytkään hyvästä kamppailusta huolimatta.

Ella Lahtinen otteli sarjassa T13-54kg. Ella voitti kaksi ottelua hienosti ipponin arvoisilla suorituksilla. Ellan ainoa tappio tuli todella tiukan jatkoajan jälkeen sarjan voittajaa vastaan. Ellalle hopeamitali ansaitusti kaulaan kilpailuiden jälkeen.

Milo Hiltunen otteli sarjassa P-13kg-42kg. Milo raivasi tiensä finaaliin näyttävästi kolmella otteluvoitolla, joista kaksi tuli ipponin arvoisilla heitoilla ja yksi ipponin arvoisella sidonnalla. Finaaliottelussa Milo teki monta heittosuoritusta, josta ukilaisjudoka lopulta palkittiin waza-arin arvoisella pisteellä. Tämän ansiosta Milolle ottelun johtoasema. Tällä kertaa vastustaja onnistui kuitenkin heittämään ennen ottelun päättymistä Miloa ipponin arvoisesti. Milolle sarjasta hopeamitali.

Oman varsinaisen sarjansa jälkeen Milo otteli vielä sarjassa P15-46kg. Tässä sarjassa Milolle saldoksi yksi otteluvoitto ja yksi tappio, joka tiesi toista hopeamitalia kaulaan päivän päätteeksi kilpailuja aktiivisesti kiertäneelle nuorelle miehelle.

”Mukava kilpailukauden päätös. Päästiin kuitenkin neljällä ottelijalla lopulta kilpailuihin, sillä osa joukkueestamme joutui valitettavasti jättämään kilpailut tällä kertaa väliin, flunssan iskettyä päälle. Hopeamitalejakin kertyi monta kappaletta reissusta kotikaupunkiin tuomiseksi, vaikka otteluvoittojakin tärkeämpää on seurata ja analysoida kilpailijan omaa kehitystä ja sitä ei aina ottelun lopputulos suoraan kerro.” Kertasi matkatunnelmia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä hopeasateesta, kilpailukokemuksen kartuttamisesta, hyvistä kamppailuista ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.