Ukilaisjudokat sijoittuivat mitalitilastojen ensimmäiseksi kauden päätöskilpailuissa.
Ukilaisjudokat sijoittuivat mitalitilastojen ensimmäiseksi kauden päätöskilpailuissa.

Judon kotimaan kilpailukausi päättyi lauantaina 8.6.2024 Lempäälän Ideaparkissa järjestettyyn Ideapark Shiai -kilpailuihin. Kilpailupaikkana toimi hyvät puitteet tarjoava Bläk Boks -areena. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli edustamassa 16 ottelijan joukkue huoltajineen. Ottelevana valmentajana toimi Marko Hiltunen. Mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui ensimmäiseksi.

Aino Kuusisto keräsi ottelukokemusta sarjassa T11-32,2kg kahden ottelun verran. Miki Hiltunen voitti sarjansa P11-26,2kg kahdella otteluvoitolla. Jere Mäkinen teki saman tempun ja voitti sarjansa P11-46kg kahdella otteluvoitolla.

Mae Hiltunen voitti sarjansa T13-32kg kolmella otteluvoitolla. Samassa sarjassa Elma Lohtaja sijoittui hopealle kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Nikita Tabanov otteli pronssille sarjassa P13-38kg kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Daniel Pavlov otteli pronssille sarjassa P15-46kg kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Miro Hohtari kartutti ottelukokemusta kolmen ottelun verran sarjassa P15-51kg. Samassa sarjassa otellut Milo Hiltunen voitti sarjan kolmella otteluvoitolla, joista yhdessä voitto tämän vuoden nuorten suomenmestarista. Samalla Milo saavutti kilpailu-uransa 200. otteluvoiton virallisista kilpailuista.

Georgi Tsabanov voitti kultaa sarjassa P15-60kg kolmella otteluvoitolla. Lisäksi Georgi urakoi hopealle sarjassa P18-57kg kahdella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Miska Suominen otteli hopealle sarjassa P15+66kg yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Asta Lohtaja voitti kultaa sarjassa T18-52kg kahdella otteluvoitolla. Samaa rataa jatkoi Anastasiia Vdovina voittaen sarjansa N63kg kahdella otteluvoitolla.

Ensikertalainen Henri Blomberg pääsi kamppailu-urheilun makuun sarjassa M-73kg, kartuttaen ottelukokemusta kolmen ottelun verran. Matti Kuusisto voitti sarjansa M+81 kahdella otteluvoitolla. Lisäksi Matti voitti veteraanimiesten -100kg sarjan kolmella otteluvoitolla. Marko Hiltunen voitti veteraanimiesten -81kg sarjan kahdella otteluvoitolla, jonka jälkeen vielä veteraanimiesten yhdistetyn sarjan kolmella otteluvoitolla.

”Näin hienoon onnistumiseen oli mukava päättää menestyksekäs kilpailukausi. Väki on ahkerasti harjoitellut ja kiertänyt kilpailuita kauden aikana. Kuten niin monessa muussakin asiassa, niin etenkin kamppailu-urheilussa kokemus tuo varmuutta ja sitä on matkan varrella karttunut hienosti ottelijoillemme. Ja aina pyritään saamaan myös ensikertalaisia mukaan, kuten tälläkin kertaa. Tästä on hyvä jatkaa harjoittelua.” Kommentoi kauden päätöskilpailuiden jälkeen iloisena seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä upeasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.

Uudenkaupungin judoseuran toimintaa tukemassa tänä vuonna Tukijat – Waseda-Club ry (wasedaclub.fi)