Ukilaisjudokat kävivät tekemässä kamppailu-urheilua tunnetuksi ostoskeskuksen ytimessä.
Ukilaisjudokat kävivät tekemässä kamppailu-urheilua tunnetuksi ostoskeskuksen ytimessä.

Viikonloppuna oteltiin maailman suosituimman kamppailulajin, judon aikuisten ja nuorten Suomenmestaruuksista Lempäälän Ideaparkissa. Suomenmestaruudet ratkottiin Bläk Boks -areenan loistavissa puitteissa upeiden ääni- ja valoefektien loisteessa. Tupa oli täynnä yleisöä kannustamassa urheilijoita huippusuorituksiin. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli kilpailuissa edustamassa Marko Hiltunen, joka otteli miesten -73kg sarjassa. Markon saldoksi tuli yksi otteluvoitto ja kolme tappiota. Judoa tehtiin suurelle yleisölle tunnetuksi myös ostoskeskuksen keskusaukiolla, jossa kamppailtiin nuoremmille lapsille suunnattu Ideapark Shiai. Uudenkaupungin judoseuraa kilpailuissa oli edustamassa 11 ottelijan joukkue. Ukilaisjudokat sijoittuivat kilpailussa mitalitaulukon ensimmäiseksi.

Kultaa sarjoissaan voittivat kahdella otteluvoitolla Mae Hiltunen sarjassa T11-28kg, Milo Hiltunen sarjassa P15-42kg, Ella Lahtinen sarjassa T15-57kg ja Veeti Salminen sarjassa P15-66kg.

Hopeaa sarjoissaan kamppailivat yhdellä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla Daniel Pavlov sarjassa P15-42kg, Miro Hohtari sarjassa P15-46kg ja Anastasiia Vdovina sarjassa T15-57kg.

Pronssille sijoittui Nikita Tsabanov sarjassa P11-38kg kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Ottelukokemusta kerryttivät Miki Hiltunen kahden ottelun verran sarjassa P11-27kg , Jere Mäkinen neljän ottelun verran sarjassa P11-38kg ja Georgi Tsabanov kahden ottelun verran sarjassa P15-50kg.

”Oli hienoa olla näin isolla joukkueella mukana loistavasti järjestetyssä urheilutapahtumassa. Nuorille ottelijoille tämän tyyppinen tapahtuma oli varmasti mieleenpainuva ja osa kävi vielä katsomassa omien otteluiden lomassa Suomen parhaiden judokoiden ottelemista, joka varmasti tuo lisää motivaatiota myös heidän omaan harjoittelemiseen.” Kommentoi päivän tapahtumia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä hienosta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.

Milo, Veeti ja Ella kävivät Markon kanssa viimeistelemässä kisakuntoaan U15 ikäluokan alueleirillä Turussa edellisenä viikonloppuna. Leiri oli osoitettu vähintään oranssivöisille aktiivikilpailijoille.
Milo, Veeti ja Ella kävivät Markon kanssa viimeistelemässä kisakuntoaan U15 ikäluokan alueleirillä Turussa edellisenä viikonloppuna. Leiri oli osoitettu vähintään oranssivöisille aktiivikilpailijoille.