Ukilaisjudokat kävivät kisaamassa onnistuneesti Porvoossa.
Ukilaisjudokat kävivät kisaamassa onnistuneesti Porvoossa.

Aurinkoinen kevätkeli toivotti judokat ympäri Suomea tervetulleeksi Porvooseen lauantaina 4.5.2024. Porvoon urheiluhallissa ratkaistiin Samurai Cup 2 -kilpailun sarjamestaruudet. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuihin osallistui neljä judokaa huoltojoukkoineen. Kilpailuiden mitalitilastoissa Waseda-Club sijoittui seitsemänneksi. Ottelevana valmentajana kilpailumatkalla toimi Marko Hiltunen.

Milo Hiltunen kamppaili vakuuttavasti voittoon sarjassa P15-48kg. Milo voitti kaikki viisi otteluaan ipponin arvoisesti. Finaaliottelussa Milon ajoitus osui täydellisesti kohdalleen ja vastustaja löysi itsensä tatamin pinnasta kahdeksan sekuntia ottelun alkamisen jälkeen. Milolle kirkkain mitali kaulaan päivän päätteeksi.

Ella Lahtinen otteli sarjassa T15+58kg. Ella voitti upeasti molemmat ottelunsa, joista ensimmäisen ipponin arvoisesti. Jälkimmäinen ottelu kesti täyden otteluajan ja päättyi Ellan voittoon waza-arin arvoisen pistesuorituksen turvin. Ella nappasi toisen kultamitalin kotikaupunkiin tuomiseksi.

Veeti Salminen otteli sarjassa P18-66kg. Veeti jyräsi vahvasti kolme ensimmäistä otteluaan omaksi edukseen ipponin arvoisesti. Tämän jälkeen vastustajat kovenivat ja Veetille kaksi tappiota tämän vuoden nuorten SM mitalisteille. Veetille lopulta sarjasta pronssia.

Marko Hiltunen otteli sarjassa M-75kg. Markon saldoksi sarjasta kaksi otteluvoittoa ja kaksi tappiota. Tappiot tulivat tasaisen väännön jälkeen sarjan finalisteille, jotka ovat myös tämän vuoden SM mitalisteja. Markolle sarjasta pronssia.

”Joukkueelta onnistunut kilpailureissu Porvooseen. Kieltämättä ukilaisjudokoille tuli makeita otteluvoittoja, joista saa varmasti virtaa jälleen harjoittelemiseen kotisalilla. Toki tappiot ehkäpä motivoivat vielä sitäkin enemmän. Tästä on hyvä jatkaa harjoitusten kautta kohti kevään viimeisiä kisoja.” Jutusteli seuran harjoituksia ohjaava Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä upeasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.

Uudenkaupungin judoseuran toimintaa tukemassa tänä vuonna Tukijat – Waseda-Club ry (wasedaclub.fi)