Ukilaisjudokat ehtivät poseeraamaan yhteiskuvaan ennen kilpailuiden alkamista.
Ukilaisjudokat ehtivät poseeraamaan yhteiskuvaan ennen kilpailuiden alkamista.

Maskun judoseura Maskun Tempo järjesti nuorille suunnatun judokilpailun MaTe-junnukisan sunnuntaina 20.11.2022. Juhlakilpailun mestaruudet ratkottiin Hemmingin liikuntahallissa. Kilpailulla juhlistettiin samalla judoseuran kunniakasta 40 vuotista taivalta, joka näkyi muun muassa taikuriesityksenä kilpailuiden väliajalla. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuissa oli 14 hengen joukkue tukijoukkoineen. Valmentajana toimi Marko Hiltunen.

Miki Hiltunen sijoittui pronssille -24kg sarjassa yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Neela Salminen sijoittui hopealle -25kg sarjassa yhdellä otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Mae Hiltunen voitti -28kg sarjan kolmella otteluvoitolla. Samassa sarjassa Maen kanssa otteli pronssille Elma Lohtaja yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Väinö Kleemola sijoittui pronssille -30kg sarjassa kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Jaakko Mankinen otteli samassa sarjassa Väinön kanssa, voittaen yhden ottelun ja häviten kaksi ottelua. Nikita Tsabanov sijoittui hopealle -33kg sarjassa kolmella otteluvoitolla ja yhdellä tappiolla. Jere Mäkinen sai ottelukokemusta kahden ottelun verran -35kg sarjassa.

Milo Hiltunen voitti -43kg sarjan viidellä otteluvoitolla. Samassa sarjassa Georgi Tsabanov otteli pronssille kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Miro Hohtari otteli -49kg sarjassa pronssille yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Veeti Salminen voitti -57kg sarjan kolmella otteluvoitolla. Samassa sarjassa Anastasiia Vdovina sijoittui pronssille yhdellä otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Miska Suominen sijoittui pronssille -72kg sarjassa kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla.

Uudenkaupungin judoseura sijoittui kilpailuiden mitalitilastoissa kolmanneksi.

”Hienoa ottelemista jälleen ukilaisjudokoilla. Jännittäviä otteluita, vauhdikkaita heittoja ja tiukkoja sidontoja tuli päivän aikana niin sanotusti koko rahan edestä. Mieltä lämmitti myös ensikertalaisten osallistuminen kilpailuihin, sillä itsensä voittaminen on aina iso juttu nuorille. Lisäksi, mikäs sen mukavampi tapa viettää sunnuntaita, kun saada nuoret liikkumaan ja vieläpä maailman suosituimman kamppailulajin parissa.” tuumasi kilpailussa valmentajan roolissa toiminut Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä upeasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa kaikkia seuran jäseniä aktiivisuuteen judorintamalla. Lisäksi Uudenkaupungin judoseura onnittelee naapuriseura Maskun Tempoa syntymäpäivän johdosta.