Ukilaisjudokat sijoittuivat mitalitilastossa ykkösiksi Nummelassa.
Ukilaisjudokat sijoittuivat mitalitilastossa ykkösiksi Nummelassa.

Nummelan judoseura järjesti lauantaina 3.9.2022 kilpailu-uraa aloitteleville judokoille Startti Cup 3 -nimisen judokilpailun. Sarjavoittojen mestaruuksia tavoittelemaan Nummelan kamppailuareenalle saapui judokoita 21 eri judoseurasta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuihin osallistui seitsemän judokaa huoltojoukkoineen. Valmentajan roolissa toimi Marko Hiltunen.

Judokerhosta kilpailuihin osallistui Miki Hiltunen (kaksi tappiota sarjassa PA9-23kg), pronssille sijoittunut Väinö Kleemola (yksi otteluvoitto ja kaksi tappiota sarjassa PA9-28,1kg), hopealle sijoittunut Nikita Tsabanov (yksi otteluvoitto ja yksi tappio sarjassa PA11-32,7kg), sekä sarjavoitot napanneet Aino Kuusisto (kolme otteluvoittoa sarjassa TA9-26,9kg) ja Elmeri Laukkanen (kaksi otteluvoittoa sarjassa PA36,1kg sarjassa).

Aikuisten harjoitusryhmästä kilpailuihin osallistuivat Tomi Kleemola ja Matti Kuusisto. Tomi otteli hopealle sarjassa M-83kg (yksi otteluvoitto ja yksi tappio), Matti otteli sarjavoittoon M-94kg sarjassa (kaksi otteluvoittoa).

Matti ja Tomi osallistuivat omien sarjojensa lisäksi miesten avoimeen sarjaan, jossa molemmat saavuttivat finaalipaikan kolmella otteluvoitolla. Sarjan mestaruus ratkaistiin uusikaupunkilais-judokoiden kesken, jonka tällä kertaa vei Matti nimiinsä tiukalla ipponin arvoisella sidonnalla.

”Todella onnistunut päivä. Saimme monta osallistujaa kilpailuihin, siitäkin huolimatta, että flunssien vuoksi moni joutui valitettavasti jättämään kilpailut väliin tällä kertaa. Jokainen ottelijamme sai ottaa useamman ottelun ja tuumaakaan ei periksi annettu, vaikka tappioitakin välillä tuli. Luonnollisesti myös lämmittää, että seuramme sijoittui mitalitilastossa ensimmäiseksi. Viikko sitten seuramme nuorten ryhmästä Veeti Salminen avasi kilpailukauden saavuttamalla pronssia Samurai Cup 3 -kilpailussa kahdella otteluvoitolla ja kahdella tappiolla. Joten reippaasti on kausi käynnistynyt.” Kommentoi seuran valmentajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä kilpailumenestyksestä ja aktiivisuudesta, sekä kannustaa edelleen rohkeasti osallistumaan erilaisiin judotapahtumiin, kuten leireihin ja kilpailuihin.

Tomi Kleemola ja Matti Kuusisto podiumilla
Tomi Kleemola ja Matti Kuusisto podiumilla
Aino Kuusisto, podiumilla
Aino Kuusisto podiumilla
Väino Kleemola, podiumilla
Väino Kleemola podiumilla
Miki Hiltunen podiumilla
Miki Hiltunen podiumilla
Elmeri Laukkanen podiumilla
Elmeri Laukkanen podiumilla
Nikita Tsabanov podiumilla
Nikita Tsabanov podiumilla