Porin salikilpailuihin osallistui kattava ukilais-edustus.
Porin salikilpailuihin osallistui kattava ukilais-edustus.

Porin judoseura Fudoshin järjesti lauantaina 8.2.2020 salikilpailut Porin “Kodokanissa”, eli Porin urheilutalolla. Kilpailuihin oli kutsuttuna lähialueiden judoseurat. Uudenkaupungin judoseurasta oli mittava edustus paikalla, seitsemän nuorta junnujudokaa, sekä neljä nuorekasta aikuisjudokaa tukijoukkoineen. Suurin osa ukilaisista oli kilpailuissa ensikertalaisia tai vähän kilpailukokemusta omaavia kamppailijoita.

Kilpailemassa olivat seuraavat henkilöt, suluissa otteluvoitot/tappiot: Ella Laaksonen (kolme voittoa, yksi tappio), Janika Ojaniemi (yksi voitto, yksi tappio), Anton Aniskov (kaksi tappiota), Daniel Pavlova (kaksi voittoa, kaksi tappiota), Ella Lahtinen (yksi voitto, kaksi tappiota), Veeti Salminen (kolme voittoa, yksi tappio), Artturi Helimo (kolme voittoa, yksi tappio), Matti Kuusisto (kolme voittoa), Marko Kivistö (yksi voitto, kaksi tappiota), Jevgeni Aniskov (kolme voittoa), Pasi Ojaniemi (kaksi voittoa, yksi tappio).

Kilpailupäivä sujui oikein mallikkaasti ja jokainen seuran jäsen kamppaili menestyksekkäästi. Välillä ottelut päättyivät voittoon ja välillä tappioon. Ensikertalaisten kohdalla jännitys oli niin sanotusti käsin kosketeltavissa, mutta jännityksestä huolimatta tai juurikin sen ansiosta nähtiin upeita otteluita.

Olin yhteydessä puhelimitse pitkin päivää kisapaikalle ja seurasin tapahtumia tällä kertaa etänä ja saamieni otteluvideoiden turvin. Täytyy kyllä sanoa, että olen ylpeä jokaisesta kilpailuihin osallistuneesta. Hienoja onnistumia ja tiukkoja kamppailuja aivan kaikilla. Jokaiselle karttui arvokasta kilpailukokemusta, josta jatkossakin on aivan varmasti hyötyä.” Kommentoi Uudessakaupungissa judoharjoituksia ohjaava Marko Hiltunen.

Rauman Fudoshin’ia edustava, myös Uudessakaupungissa harjoitteleva Valtteri Hiltula oli samanaikaisesti hakemassa kansainvälistä kilpailukokemusta kovatasoisessa Tallinn Judo Cup’issa. Valtteri voitti yhden ottelun ja hävisi kaksi ottelua 32 ottelijan sarjassa.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi jokaista urheaa kilpailuun osallistunutta judokaa. Kiitos mukana olleille huoltajille ja kuljettajille, sekä porilaisille kilpailun järjestämisestä, sekä ukilaisten lämpimästä vastaanotosta.

Kilpailemisesta kiinnostuneet löytävät tietoa tulevista judokilpailuista judoliiton kalenterista, joka löytyy nettiosoitteesta https://www.judoliitto.fi/kalenteri/ Lisäksi alueen seurat ilmoittelevat järjestämistään tapahtumista omilla nettisivuillaan. Hyvä tapa käydä kokeilemassa kilpailemista on niin sanotut salikilpailut, eli harjoittelukilpailut, sekä kilpailemista aloitteleville tarkoitetut kilpailut, kuten Startti Cup’it.

Ukilaisjudokat kannustivat toisiaan otteluiden aikana, kuten hyvään ryhmähenkeen kuuluukin.
Ukilaisjudokat kannustivat toisiaan otteluiden aikana, kuten hyvään ryhmähenkeen kuuluukin.