Kilpailuiden mitalit oli jakamassa tuore judon raskaansarjan Euroopan mestari Martti Puumalainen.
Kilpailuiden mitalit oli jakamassa tuore judon raskaansarjan Euroopan mestari Martti Puumalainen.

Orimattilassa kamppailtiin viikonloppuna Suomen tämän hetken suurin kansainvälinen judokilpailu Baltic Sea Championships. Joukkueita oli muun muassa Tanskasta, Belgiasta, Saksasta, Islannista ja Ruotsista. Mestaruuksista kamppailemassa oli lopulta lähes 500 judokaa ja otteluita käytiin yhteensä 688 kappaletta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuissa oli kolmen hengen joukkue huoltajineen. Joukkueen valmentajana toimi Marko Hiltunen.

Ella Lahtinen otteli sarjassa G15 -57kg. Ella pääsi arvonnassa suoraan toiselle kierrokselle, jonka jälkeen kartutti ottelukokemusta kahden pitkän tasaväkisen ottelun verran. Ensimmäisessä ottelussa Ella kohtasi ruotsalaisen ja toisessa saksalaisen. Molemmat arvoltaan ylempivöiset vastustajat sijoittuivat lopulta sarjassa mitaleille.

Veeti Salminen otteli sarjassa B15 -66kg. Veeti voitti ensimmäisen ottelun nopeasti ipponin arvoisella heitolla. Seuraavassa ottelussa Veetille tappio tanskalaiselle vastustajalle, joka voitti lopulta sarjan. Veeti pääsi vielä pronssiotteluun, josta tällä kertaa tappio norjalaiselle.

Milo Hiltunen otteli sarjassa B15 -46kg. Milo voitti ensimmäisessä ottelussa tanskalaisen vastustajansa. Toisessa ottelussa Milon johtoasema vaihtui tiukan kamppailun jälkeen tappioksi latvialaiselle kollegalle, joka sijoittui lopulta sarjassa hopealle. Milo pääsi vielä keräilyottelun kautta tavoittelemaan pronssia. Milo voitti keräilyottelussa kotimaisen kilpakumppaninsa, saatuaan ensin waza-arin arvoisen pisteen heitosta, jonka jälkeen sitoi vastustajansa siihen saakka, kunnes ippon-voitto julistettiin. Pronssiottelussa Milo kohtasi toisen tutun kotimaisen kilpakumppanin, jonka Milo voitti näyttävällä ipponin arvoisella heitolla ja samalla kuittasi jalometallia kaulaansa päivän päätteeksi.

”Joukkue sai erittäin hyvää arvokasta kansainvälistä kilpailukokemusta kotimaan kamaralla. Kaikilla oli hyvää ottelemista kovatasoisissa sarjoissa, vaikka osa otteluista päättyikin tappioon. Kun parhaansa tekee, niin se riittää, oli lopputulos sitten mikä tahansa. Ja saatiinhan vielä yksi arvokas mitali kotikaupunkiin tuomiseksi. Joukkue jäi vielä kilpailuiden jälkeen harjoittelemaan viikoksi judon yläkoululeirille Pajulahden urheiluopistolle, joten oppia ja treeniä tulee varmasti kosolti lisää viikon aikana.” Kertoi viikonlopun kilpailuista seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Valmentaja Marko ja ottelijat Milo, Veeti ja Ella.
Valmentaja Marko ja ottelijat Milo, Veeti ja Ella.

Samana päivänä Porissa pidettiin sali/harjoitus -kilpailut, johon osallistui seurasta neljän hengen joukkue huoltajineen. Joukkueenjohtajana toimi Tomi Kleemola. Kilpailuihin osallistui noin 60 kilpailu-uran alkupuolella olevaa lähialueen judokaa.

Väinö Kleemola ja Jere Mäkinen ottelivat sarjoissaan pronssille. Elma Lohtaja ja Asta Lohtaja voittivat molemmat omat sarjansa.

Joukkueenjohtaja Tomi ja ottelijat Jere, Elma, Asta ja Väinö.
Joukkueenjohtaja Tomi ja ottelijat Jere, Elma, Asta ja Väinö.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä loistavasta kilpailumenestyksestä ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.