Veeti, Milo ja Marko kävivät kartuttamassa kansainvälistä kilpailukokemusta Orimattilassa.
Veeti, Milo ja Marko kävivät kartuttamassa kansainvälistä kilpailukokemusta Orimattilassa.

Orimattilassa kampailtiin kansainvälinen judokilpailu Baltic Sea Championships joulukuussa 3.-6.2022. Suurimmat joukkueet tulivat Ruotsista, Israelista, Tanskasta, Norjasta ja Virosta. Kilpailijoita oli myös Saksasta, Latviasta, Sloveniasta, Ranskasta ja Iso-Britanniasta. Mestaruuksista kamppailemassa oli lopulta noin 450 judokaa ja otteluita käytiin yhteensä 654 kappaletta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista kilpailuissa oli kolmen hengen joukkue huoltajineen. Ottelevana valmentajana reissussa toimi Marko Hiltunen.

Milo Hiltunen otteli sarjassa B15-42kg, josta saldoksi tuli kaksi tiukkaa kokemusta kartuttavaa tappio-ottelua ruotsalaisia vastustajia vastaan.

Veeti Salminen otteli sarjassa B15-60kg. Veeti voitti ensimmäisessä ottelussa israelilaisen vastustajansa ja kahdesta seuraavasta ottelusta kertyi kokemusta tulevia kilpailuita varten.

Marko Hiltunen otteli veteraanimiesten -73kg sarjassa, josta saldoksi jatkoaikatappio varoituksin tämän vuoden veteraanien MM hopeamitalisti Kari Tuomennoroa vastaan. Toisesta ottelusta ukilaisjudokalle voitto ranskalaista vastustajaa vastaan ja hopeamitali Markon kaulaan päivän päätteeksi.

”Oli hienoa saada kansainvälistä kilpailukokemusta kotimaan kamaralla. Kaikilla ottelijoillamme oli hyviä hetkiä otteluiden aikana, vaikka tällä kertaa menestys olikin maltillisempaa. Muistutin kuitenkin poikia, että niin sanotusti matka on tärkeintä, vaikka tappio-ottelut luonnollisesti harmittavatkin.” Kommentoi pitkän kilpailupäivän jälkeen tunnelmia seuran ohjaajana toimiva Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi seuran jäseniä kansainvälisen kilpailukokemuksen kartuttamisesta, hyvistä kamppailuista ja itsensä voittamisesta, sekä kannustaa jatkossakin aktiivisuuteen judorintamalla.

Kilpailuiden avajaisseremoniassa kuultiin Maamme laulu.
Kilpailuiden avajaisseremoniassa kuultiin Maamme laulu.

 

Palkinnot odottivat pöydällä tulevia mitalisteja.
Palkinnot odottivat pöydällä tulevia mitalisteja.