Marko Hiltunen (sininen puku) voitti Kari Tuomennoron kuristuksella. Kuva: judo.fi/Taina Saha
Marko Hiltunen (sininen puku) voitti Kari Tuomennoron kuristuksella. Kuva: judo.fi/Taina Saha

Lauantaina 27.11.2021 järjestettiin Tampereella Veteraanien judon Suomen mestaruuskilpailut, sekä Tampere Shiai. Kilpailut pidettiin Hervannan vapaa-aikakeskuksessa ja niihin osallistui 182 judokaa kamppailemaan mestaruuksista. Otteluita päivän aikana käytiin yhteensä 261. Vaikka maailman suosituimmassa kamppailulajissa judossa käydään EM ja MM kilpailuita veteraanisarjoissa, niin Suomessa nyt järjestetyt SM kilpailut olivat järjestyksessään ensimmäiset. Judossa veteraanisarjojen alaikäraja on 30 vuotta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ista SM kilpailuihin osallistui Marko Hiltunen. Tampere Shiaihin osallistui Veeti Salminen ja Milo Hiltunen.

Kilpailupäivä käynnistyi Tampere Shiaista, jossa Veeti otteli ensin sarjassa P13-50kg, voittaen kolme ja häviten yhden ottelun. Veeti sijoittui sarjassa hopealle. Lisäksi Veeti otteli sarjassa P15-50kg kaksi ottelua, joista tappiot.

Milo otteli ensin sarjassa P13-38kg, voittaen yhden ottelun ja häviten kaksi ottelua. Milo sijoittui sarjassa pronssille. Lisäksi Milo otteli sarjassa P15-38kg, jossa voitti molemmat ottelunsa ja samalla sarjan.

Ennen veteraanien kilpailuiden alkamista Marko Hiltunen palkittiin kunnianosoituksena Waseda-Club’in nykyisten ja entisten harrastajien, sekä Suomen judoliiton toimesta pitkäjänteisestä ja erittäin arvokkaasta elämäntyöstä judon parissa. Tunteikkaan puheen piti Suomen judoliiton puheenjohtaja Esa Niemi, joka yhdessä Tampereen judon puheenjohtaja Antti Torkon kanssa ojensi Hiltuselle judoliiton hopeisen ansiomerkin.

Kilpailupäivä huipentui veteraanien Suomen mestaruuskilpailuihin, jossa Marko otteli sarjassa miehet -73kg. Ensimmäisessä ottelussa Marko kohtasi Mäntyharjun judon Jari Pylvänäisen, jonka voitti ipponin arvoisella heitolla. Toisessa ottelussa vastaan asettui Vantaan Jukaran Sebastian Oey, jolle Marko ajoi kolme varoitusta, mikä päätti ottelun ukilaisjudokan voittoon.

Kolmannessa ottelussa vastus koventui, kun Marko kohtasi veteraanien Euroopan mestaruuskilpailussa kolmanneksi sijoittuneen Joensuun judoseuran Joen Yawaran Kari Tuomennoron. Ottelu oli tasaista vääntöä loppuun saakka, jonka jälkeen tasatilanteessa siirryttiin jatkoajalle. Judossa jatkoaika päättyy ensimmäiseen pistesuoritukseen. Ottelu jatkui tasaisena ratkaisevaan mattotilanteeseen saakka, jolloin Marko onnistui kaivamaan vastustajastaan tiukan kuristusotteen ja Karilla ei ollut muuta vaihtoehtoa, kun taputtaa antautumisen merkiksi. Kolmas otteluvoitto Markolle.

Neljännessä ja samalla viimeisessä ottelussa Marko kohtasi Tampereen judon Pasi Laurénin. Pasi on moninkertainen aikuisten Suomen mestari. Lisäksi Pasi mm. edusti Suomea Atlantan olympialaisissa, joten tiedossa oli huippuluokan vastustaja. Marko lähti ennakkoluulottomasti ottelemaan ja katsomaan mestarin nykykuntoa. Ottelua oli käyty noin minuutti, kun Marko onnistui heittämään Pasia waza-arin arvoisesti, siirtyen ottelussa etulyöntiasemaan. Ukilaisjudokalla oli nyt mahdollisuus voittaa Suomessa ensikertaa järjestetyn SM kilpailun mestaruustitteli itselleen. Tätä tilaisuutta Marko ei jättänyt käyttämättä, vaan säilytti tarkasti ottelemalla johtoasemansa loppuun saakka blokaten Pasin tasoitusyritykset. Otteluajan päätyttyä Marko voitti ottelun ja samalla sarjan, sekä Suomen mestaruuden.

”Nyt täytyy kyllä sanoa, ettei käynyt aamulla mielessä, miten hieno päivä tulee olemaan iltaan mennessä. Ensin seuramme juniorit ottelivat upeita otteluita ja pääsivät podiumille saakka. Tämän jälkeen täysin odottamatta kunnianosoitus judon parissa tehdystä elämäntyöstä. Lopuksi kaiken kruunasi ensimmäistä kertaa järjestetyn veteraanien Suomen mestaruuskilpailun voittaminen.” Tiivisti päivän tuntemuksiaan niin sanotusti suu vehnäsellä, Uudessakaupungissa judoharjoituksia ohjaava Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee lämpimästi mitalisti Veeti Salmista ja Milo Hiltusta, sekä tuoretta Suomen mestari Marko Hiltusta. Lämpimät kiitokset Markolle vielä judon parissa tehdystä elämäntyöstä ja onnittelut hopeisesta ansiomerkistä.

Judoliiton puheenjohtaja Esa Niemi ojentamassa hopeista ansiomerkkiä Marko Hiltuselle yhdessä Tampereen judon puheenjohtaja Antti Torkon kanssa. Ansiomerkki luovutettiin kunnianosoituksena Markon judon parissa tekemästään elämäntyöstä. Kuva: judo.fi/Taina Saha
Judoliiton puheenjohtaja Esa Niemi ojentamassa hopeista ansiomerkkiä Marko Hiltuselle yhdessä Tampereen judon puheenjohtaja Antti Torkon kanssa. Ansiomerkki luovutettiin kunnianosoituksena Markon judon parissa tekemästään elämäntyöstä. Kuva: judo.fi/Taina Saha
Hopeamitalisti Pasi Laurén (vasemmalla), kultamitalisti Marko Hiltunen ja pronssimitalisti Kari Tuomennoro. Kuva: judo.fi/Taina Saha
Hopeamitalisti Pasi Laurén (vasemmalla), kultamitalisti Marko Hiltunen ja pronssimitalisti Kari Tuomennoro. Kuva: judo.fi/Taina Saha
Ukilaisjudokat Veeti Salminen (vasemmalla), Marko Hiltunen ja Milo Hiltunen Tampereella.
Ukilaisjudokat Veeti Salminen (vasemmalla), Marko Hiltunen ja Milo Hiltunen Tampereella.