Milo Hiltunen vasemmalla, Veeti Salminen ja Ella Laaksonen odottamassa kilpailuiden alkamista.
Milo Hiltunen vasemmalla, Veeti Salminen ja Ella Laaksonen odottamassa kilpailuiden alkamista.

Lauantaina 27.4.2019 kamppailtiin vuosittainen judokilpailu Hämeenlinna Shiai. Kilpailut olivat järjestävän seuran Hämeenlinnan judoseuran juhlakilpailut, sillä seura täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Kilpailut pidettiin näyttävissä tiloissa Elenia Areenalla. Osallistujia kilpailuissa oli 230, lähes 50:stä eri seurasta ja päivän aikana otteluita kertyi yhteensä 355 kappaletta. Uudenkaupungin judoseura Waseda-Club’ia oli kilpailuissa edustamassa Milo Hiltunen sarjassa P11-27kg, Ella Laaksonen, sekä Veeti Salminen, jotka molemmat ottelivat sarjassa P11-34kg ja Marko Hiltunen, joka otteli kahdessa sarjassa M-73kg, sekä veteraanimiehet -77kg.

Veeti Salmiselle kertyi kilpailuista kokemusta kolmen ottelun verran, joista tällä kertaa tuli tappiot. Ella Laaksonen voitti samassa sarjassa kaksi ottelua ja hävisi kaksi ottelua. Ellan hienot otteluvoitot eivät kuitenkaan riittäneet sarjassa mitalisijoille.

Milo Hiltunen voitti kaksi ottelua ja hävisi finaali-ottelun, saaden sarjassa hopeaa.

Marko Hiltunen urakoi kahta sarjaa ristikkäin. Miesten -73kg sarjassa otteluita kertyi Hiltuselle kolme, joista yksi voitto ja kaksi tappiota. Kaksi otteluista venyi jatkoajalle, joista toinen kesti lähes kymmenen minuuttia. Hiltunen sijoittui lopulta sarjassa kolmanneksi.

Veteraanisarjassa Hiltunen voitti molemmat ottelunsa ja samalla sarjan. Hiltunen palkittiin viime vuoden tapaan erikoispalkinnolla senioreiden nopeimmasta ipponista.

Marko Hiltunen heittänyt vastustajansa juuri ipponin arvoisesti.
Marko Hiltunen heittänyt vastustajansa juuri ipponin arvoisesti.

Ottelijoidemme sarjat olivat erittäin kovatasoiset, kuten kilpailut ylipäätänsä. Jokainen otteluvoitto piti tosissaan ansaita ja tuntui sitäkin paremmalta. Tappioitakin kertyi, mutta niistä saadut opit pyritään ottamaan käyttöön tulevaisuuden kilpailuita varten. Ja saimmehan kuitenkin pienelläkin iskujoukolla useita otteluvoittoja, sekä kolme mitalia kotikaupunkiin tuomiseksi.” Tiivisti päivän tapahtumia Uudessakaupungissa judoharjoituksia ohjaava Marko Hiltunen.

Waseda-Club ry onnittelee kaikkia osallistuneita hyvistä otteluista, kokemuksen kartuttamisesta ja mitaleista. Kiitos myös mukana olleille huoltajille, joita tällä kertaa olivat Arsi Laaksonen, Erja Salminen ja Marko Hiltunen, joka toimi huoltajana nuoremmille, ennen omien otteluidensa alkamista.

Kilpailemisesta kiinnostuneet löytävät tietoa tulevista judokilpailuista nettisivuilta http://www.judoshiai.fi/ ja https://www.judoliitto.fi/ . Lisäksi alueen seurat ilmoittelevat järjestämistään tapahtumista omilla nettisivuillaan.